خراسان جنوبي 190 بيمار پيوندي دارد/متقاضيان اهداي عضو در حال افزايش
خراسان جنوبي 190 بيمار پيوندي دارد كه از اين تعداد 80 درصد مربوط به پيوند كليه و 8 درصد نيز پيوند كبد دارد.

به گزارش روابط عمومي معاونت درمان دانشگاه، 31 ارديبهشت ماه در كشورمان «روز ملي اهداي عضو» نامگذاري شده است و هدف آن آگاهي بخشي در مورد اين پديده است.

اهداي عضو عملي انساني و خيرخواهانه است كه مي‌تواند نجات‌بخش بيماراني شود كه به دلايلي چون ابتلا به بيماري‌هاي گوناگون يا حوادث غيرمترقبه به اعضا و يا نسوج پيوندي نياز دارند.

تاريخچه پيوند اعضا و نسوج در كشور به سال 1314 باز مي‌گردد. در آن سال قرنيه يك بيمار در يكي از بيمارستان‌هاي تهران پيوند زده شد.

پيوند كليه نخستين بار در سال 1347 در كشورمان صورت گرفت و پيوند ديگر اعضا و نسوج به تدريج در دهه 70 و 80 ميلادي در ايران انجام شد.

اكنون قريب به 25 هزار نفر در كشورمان نيازمند پيوند عضو هستند اما به دليل نبودن عضو كافي براي پيوند روزانه 7-10 نفر از اين بيماران به دليل نرسيدن به موقع اعضاي پيوندي جان خود را از دست مي‌دهند.

به همين بهانه و اهميت موضوع پاي گفتگوي هادي دهقاني رئيس مركز جامع درمان بيماران خاص بيرجند نشستيم.

رئيس مركز جامع درمان بيماران خاص بيرجند در گفتگو با روابط عمومي معاونت درمان با بيان اينكه خراسان جنوبي 190 بيمار پيوندي دارد، گفت: از اين تعداد 80 درصد مربوط به پيوند كليه و 8 درصد نيز پيوند كبد و 5 درصد مربوط به پيوند قلب و مابقي ديگر موارد پيوندي است.

 

دهقاني تعداد بيماران آماده براي دريافت خدمت پيوند كليه در استان را 80 نفر اعلام كرد و يادآور شد: پارسال در استان 8 بيمار مركز مغزي داشتيم كه اهداي عضو داشتند.

وي تاكيد كرد: اهداي عضو مي‌تواند از فرد زنده سالم، فرد زنده دچار مرگ مغزي و فرد متوفي به بيماران صورت پذيرد.

رئيس مركز جامع درمان بيماران خاص بيرجند با بيان اينكه كليه و مغز استخوان از جمله اعضايي هستند كه مي‌توانند از افراد زنده سالم به بيماران پيوند زده شوند، گفت: نسوجي مانند قرنيه، دريچه قلب، استخوان و تاندون نيز تا 48 ساعت پس از مرگ فرد قابل پيوند هستند.

دهقاني بيماران مرگ مغزي را مهمترين گروه براي پيوند اعضا دانست زيرا تمامي اعضا و نسوج قابل پيوند آنان را مي‌توان به راحتي به بيماران نيازمند عضو پيوند زد.

وي افزود: هر بيمار مرگ مغزي بالغ زير 45 سال مي‌تواند با اهداي اعضاي خود از جمله دو كليه، كبد، قلب و مفاصل جان 8 انسان ديگر را نجات دهد.

رئيس مركز جامع درمان بيماران خاص بيرجند با بيان اينكه در خراسان جنوبي بيش از 8 هزار نفر فرم اهداي عضو را تكميل كرده اند، گفت: البته براي اهداي عضو در صورت مرگ مغزي باز هم رضايت اولياي دم بايد گرفته شود.

دهقاني افزود: در حال حاضر ثبت نام صرفا از طريق سامانه https://ehda.center/ صورت مي گيرد و متقاضيان زماني ثبت نام نهايي خواهند داشت كه كد رهگيري دريافت كنند.

انتهاي پيام/2248

منبع:
مركز جامع درمان بيماري هاي خاص
تعداد بازدید:
77
تاریخ:
1398/02/31
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal